Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci

KORZEC - Filiżanka z podstawkiem – ok.1820r.

Dostępność: brak towaru
Cena: 19 500,00 zł 19500.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

EKSPONAT  MUZEALNY

Filiżanka z podstawkiem, wyprodukowana w pierwszej polskiej manufakturze Korzec na Wołyniu.

Filiżanka i podstawek wykonana z porcelany, zestaw malowany techniką malarstwa monochromatycznego (camaïeu) w kolorach purpurowych. Malatura przestawia na filiżance scenę odpoczywających owiec na tle ruin, na talerzyku wypasa-cza otoczonego zwierzętami.

Brzegi filiżanki i podstawka zdobiono złotym rantem.

Wymiary:
średnica górna filiżanki (bez uchwytu)  6,2 cm., wysokość 6,2 cm., średnica spodka 12,5 cm., wysokość 2,6 cm.:

Stan zachowania:
bardzo dobry, bez pęknięć i innych uszkodzeń - zobacz zdjęcia

Marka/sygnatura: korzec , oko opatrzności – marka i oznaczenia stosowane w latach 1790-1832 r.

Wszystkie dostępne elementy porcelany Korca w naszym kraju (również te w muzeach), są często uszkodzone , naprawiane.

Przy ewentualnych zapytaniach o niższą cenę , proszę brać pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z dwuczęściowym zestawem zachowanym w idealnym stanie najstarszej polskiej manufaktury porcelany KORZEC .

Cena zestawu 4300 Euro (19 500 zł)

Uwaga: Figurki porcelanowe i inne wyroby z porcelany, pakujemy w podwójny karton, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniamy materiałem wypełniającym, amortyzującym ewentualne uderzenia. Dajemy 100% gwarancji na bezpieczne pakowanie i brak uszkodzeń podczas transportu.

Historia fabryki :

Manufaktura porcelany w Korcu – wytwórnia porcelany założona w roku 1783 przez Józefa Klemensa Czartoryskiego w Korcu (obecnie w obwodzie rówieńskim na Ukrainie).

Była to pierwsza w Polsce wytwórnia tego rodzaju. W roku 1784 sprowadzony z Warszawy Franciszek Mezer rozpoczął produkcję fajansu. Dzięki odkryciu w pobliskiej wsi Dąbrówka złoża glinki kaolinowej rozpoczęto próby produkcji porcelany. W roku 1790 przedstawiono pierwsze wyroby królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który nagrodził Franciszka Mezera pierścieniem z monogramem królewskim. Manufaktura korecka konkurowała z wyrobami słynnych manufaktur w Miśni i Sèvres. Początkowo naśladowano wyroby tych manufaktur, później modelarze koreccy stworzyli własne wzory figurek i zastaw stołowych. W dekoracjach malarskich przeważały wzory kwiatowe, lecz zdarzały się też motywy krajobrazowe, m.in. panoramiczne widoki budynków manufaktury.

Malarz-miniaturzysta Kazimierz Sobiński stworzył 12-osobowy serwis kawowy dla cesarzowej Katarzyny II.

Zajęcie Wołynia przez wojska rosyjskie w roku 1793 spowodowały odcięcie manufaktury koreckiej od rynków zbytu na terenie Polski. Franciszek Mezer przekazał kierownictwo zakładu bratu Michałowi. Pożar, który strawił wszystkie budynki manufaktury w roku 1796, przerwał jej działalność. Manufaktura wznowiła produkcję w roku 1800. W roku 1804 zakład opuścił Michał Mezer, przenosząc się wraz z grupą fachowców do nowej manufaktury w Baranówce. Po odejściu Mezera kierownictwo objął Charles Louis Meraud, który sprowadził kilku fachowców z manufaktury w Sèvres. Wskutek modernizacji zakładu i związanych z tym inwestycji, manufaktura okresowo przestała przynosić dochód, co doprowadziło do odejścia Merauda w roku 1807. Zastąpił go Francuz Petion, który pozostał na stanowisku do roku 1828. Pod jego kierownictwem rozpoczęto produkcję porcelany najwyższej jakości, szczególnie pod względem dekoracji malarskich.

W latach późniejszych nastąpił upadek zakładu, który zamknięto na czas powstania listopadowego, a w roku 1832 przeprowadzono jego likwidację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl