Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Meissen- porcelanowe białe złoto
Meissen/Miśnia - Serwis Tet-a-Tet - ok.1860-1880r.
Meissen / Miśnia -Serwis Tet-a-Tet - ok.1860-1880r.

Pierwszą porcelanę wynaleziono w VII wieku w Chinach. W średniowieczu wyroby porcelanowe docierały do Europy dość sporadycznie, a pierwsze ich egzemplarze przywiózł z podróży  w 1275 roku Marco Polo.Już od XIII wieku porcelana była importowana z Chin za ogromne pieniądze, ale dopiero na początku XVIII wieku badacze działający na polecenie elektora saskiego Augusta II Mocnego, który był wielkim miłośnikiem i kolekcjonerem tych delikatnie połyskujących kosztowności, odkryli tajemnicę jej produkcji.

Meissen / Miśnia - Salonowe wazy z okresu 1880-1900r.
Meissen / Miśnia - Salonowe wazy z okresu 1880-1900r.

Eksperymenty zmierzające do odkrycia sposobu produkcji porcelany podejmowano w Europie wielokrotnie z marnym efektem. Jednak dopiero chemiczne badania Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhausa i alchemiczne eksperymenty Johanna Friedricha Bottgera – w 1704 roku pozwoliły pozyskać właściwą unikalną recepturę na masę porcelanową w skład której weszły glinka kaolinowa, kwarc i skaleń.

23 stycznia 1710 roku na mocy dekretu królewskiego powstała pierwsza europejska wytwórnia porcelany w Miśni na zamku Albrechtsburg. Datę tę uznaje się za początek manufaktury miśnieńskiej i początek produkcji porcelany europejskiej.

Meissen/Miśnia - Talerz wystawowy - ok.1760-1780r.
Meissen/Miśnia - Talerz wystawowy - ok.1760-1780r.

Początkowo manufaktura realizowała wyłącznie królewskie zamówienia, wykonując monumentalne rzeźby i kopie porcelany orientalnej przeznaczone do dekoracji pałacu Japońskiego w Dreźnie. Po śmierci króla, zarząd manufaktury objął minister Heinrich von Bruhl, który całkowicie zmienił profil tej produkcji. Miejsce kopii wschodniej porcelany zajęły wspaniałe zdobione serwisy i figurki przeznaczone do dekoracji stołu biesiadnego. Ich okazałe zdobienia malarskie powstały przy użyciu bogatej palety barw opracowanej przez Johanna Gregoriusa Horoldta. Autorem wspaniale wymodelowanych figurek o tematyce mitologicznej lub rodzajowej był Johann Joachim Kandler.

Wkrótce inne dwory europejskie wykradły miśnieńską recepturę i otwarły konkurencyjne pracownie, rozpoczynając europejską porcelanową ekspansję trwającą do dziś.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl